Pacjenci już żądają szczepień, ale wciąż brak harmonogramu

Choć zapisy na jeszcze nie ruszyły, w przychodniach urywają się telefony

Pacjenci chcą jak najszybciej zaszczepić się przeciwko COVID-19 i bombardują przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej – poinformowało Porozumienie Zielonogórskie.
Pacjenci mają błędne przekonanie, że natychmiast powinni wpisać się na listę oczekujących oraz że szczepienia rozpoczną się 15 stycznia. Taki termin był początkowo podany jako początek szczepienia w grupie I, obejmującej przede wszystkim seniorów, przedstawicieli służb mundurowych i nauczycieli. Zdarzają się nawet pretensje, że dana przychodnia takich list nie prowadzi.
- W naszej małej przychodni odbieramy dziennie po kilkadziesiąt telefonów od osób, które chcą się zapisać na szczepienie - mówi lekarka rodzinna Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch. - Można sobie wyobrazić, jak to zakłóca codzienną pracę w sytuacji, gdy w dużej mierze opiera się ona na teleporadach, a dostęp telefoniczny do przychodni jest kluczowy dla pacjentów potrzebujących pomocy medycznej.
Panuje chaos informacyjny. Niektóre podmioty medyczne zaczęły już tworzyć listy kolejkowe, większość jednak czeka do 15 stycznia, kiedy oficjalnie mają rozpocząć się zapisy.
Jak podkreśla Porozumienie Zielonogórskie, w przychodniach POZ nie wiedzą jeszcze, jak będzie wyglądało szczepienie osób z grupy I, którą szacuje się na ok. 10 milionów osób. Nie jest możliwe wyszczepienie wszystkich w jednym czasie. Przychodnie czekają więc na decyzję Ministerstwa Zdrowia na temat szczegółowego harmonogramu szczepień grupy I, której szczepienia rozpoczną się 25 stycznia.
Jak poinformował w czwartek 5 stycznia pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, proces zapisów w pozostałych grupach wiekowych zostanie przedstawiony na początku przyszłego tygodnia. Trzeba po prostu cierpliwie czekać. E-skierowanie na szczepienie seniorów będzie związane z numerem PESEL i zostanie wygenerowane automatycznie. Jak podkreślił Dworczyk, oznacza to, że od 15 stycznia wszyscy obywatele polscy powyżej 70. roku życia będą mieli skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19.

id

Komentarze (1)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

jar

09.01.2021 14:11

Jak mamy zaplanować organizację szczepień, jak nie wiemy jak, kogo będziemy rejestrować na szczepienie. Nie wiadomo kiedy się rozpocznie. To trzeba wszystko zaplanować. mają przyjść starsze osoby. To na pewno nie będzie miało nic wspólnego z obecnym już i tak niedoskonałym szczepieniem w grupie 0.

0