Pierwszy proces lekarzy o dodatek covidowy

Czy szpital będzie musiał wypłacić odszkodowanie?

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy udzieli pomocy prawnej lekarzom w pierwszym postępowaniu sądowym o odszkodowanie za brak wypłaty dodatku covidowego. Dyrektor jednego ze szpitali w województwie wielkopolskim odmówił wpisania tych lekarzy na listę osób, którym przysługuje dodatek.
Sprawa dotyczy medyków, którzy „wykonują zawód lekarza” na SOR i IP, a dokładniej - zatrudnieni są na stałe na oddziale szpitalnym i rutynowo „wykonują zawód lekarza” na SOR i IP. Podczas dyżurów konsultują pacjentów, badają ich, decydują o przyjęciu ich do szpitala lub „odpisują” do domu.
Wielkopolscy lekarze domagają się odszkodowania za to, że nie otrzymali wynagrodzenia, które im przysługiwało. - Odszkodowanie – jeżeli zostanie zasądzone – obciąży szpital. Natomiast dodatek covidowy nie obciąża budżetu szpitala, bo pochodzi z dodatkowych środków z budżetu państwa przekazywanych za pośrednictwem NFZ – zauważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego OZZL.
To pierwsza taka sprawa zgłoszona do OZZL, ale prawdopodobnie nie ostatnia.
O problemie z dodatkiem covidowym pisaliśmy już na podyplomie.pl. Dyrektorzy obawiają się wpisywać lekarzy na listy z obawy przed tym, że dodatek zostanie wypłacony przez szpital, ale NFZ nie uzna jego zasadności  i go nie zrefunduje.id

Komentarze (1)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

PiotrM

17.01.2021 10:54

Dyrektorzy nie mają się czego obawiać. Szpital wykazuje do NFZ listę pracowników pracujących z Covid. Czeka spokojnie na przelew dodatku Covid, nie wypłaca tych pieniędzy z własnej puli. Dodatek wypłacany jest po przelewie pieniędzy z z NFZ na konto szpitala. Moim skromnym zdaniem pracownicy nie są wpisywani na listy i wykazywani do NFZ tylko dlatego, że ktoś dostał takie polecenie z góry.

0