Kiedy powrót do szczepienia medyków pierwszą dawką?

Przestój w szczepieniach grupy „zero” z powodu mniejszych dostaw

Po ponad trzech tygodniach od rozpoczęcia szczepień w Polsce w większości szpitali węzłowych zostały wstrzymane szczepienia grupy „zero” pierwszą dawką. Co ze szczepieniami drugą dawką, która powinna być podana 3 do 4 tygodni po pierwszym zaszczepieniu - zgodnie z wytycznymi producenta?
Do sprawy odniósł się dziś wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wiceszef MZ zapytany o szczepienia medyków potwierdził, że obecnie w niemal wszystkich szpitalach węzłowych szczepienia pierwszą dawką grupy „zero” są wstrzymane. - Chcemy do nich wrócić jak najszybciej, być może w przyszłym tygodniu. Ale w tej chwili podajemy wszystkim osobom z grupy „zero”, które miały już pierwszą dawkę, druga dawkę, bo to zabezpieczyliśmy - zapewnił.
Wiceminister mówił też o planowanym przebiegu szczepień w grupie pierwszej, w związku z ograniczonymi w ostatnim czasie dostawami preparatu firmy Pfizer.
- Ten tydzień jest wyjątkowy, bo wstrzymaliśmy szczepienia pierwszą dawką grupy zerowej. Chcemy, aby szczepionki, którą teraz dostajemy w ograniczonej ilości od firmy Pfizer, wystarczyło na zaszczepienie wg harmonogramu tej grupy największego ryzyka - powiedział.
Wyjaśnił też, że rząd chce utrzymać harmonogram szczepień grupy powyżej 70. roku życia, które rozpoczynają się 25 stycznia. - Wiem, że jest bardzo duże zainteresowanie i to mnie bardzo cieszy, że ta grupa najwyższego ryzyka chce się zaszczepić - wyjaśnił Kraska.
Przypomniał również, że obecnie trwają także szczepienia pensjonariuszy domów pomocy społecznej.
Waldemar Kraska powiedział, że punkty szczepień mogłyby w ciągu miesiąca zaszczepić od 3,5 do 4 mln Polaków, ale problemem jest dostępność szczepionek.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować