Niedzielski: stworzymy przejrzysty system płac

Resort uporządkuje covidowe

- Do końca lutego chcemy wypracować nowe rozwiązania. Mamy wiele dodatków, trzeba uprościć system i stworzyć przejrzysty system płac - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Wypowiedź jest reakcją na postulaty lekarzy, którzy domagają się jednolitej, powszechnie obowiązującej wykładni zasad przyznawania dodatku covidowego.
Do ministra zdrowia zwracała się w tej sprawie zarówno Naczelna Rada Lekarska jak i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, wskazując na wielki chaos oraz odmienną interpretację tych samych przepisów przez różnych dyrektorów szpitali. „To powoduje zrozumiałe niezadowolenie lekarzy (i zapewne innych pracowników), rodzi konflikty w szpitalach oraz podważa zaufanie nie tylko do dyrektorów, ale również do Ministra Zdrowia i Państwa Polskiego jako takiego” – napisał w liście do ministra OZZL 25 stycznia.
Do związku wpłynęło tysiące zgłoszeń takich nieprawidłowości. Dotyczą one nieotrzymywania dodatków w ogóle (w niektórych przypadkach), otrzymywania dodatku w formie ułamka przysługującego świadczenia, a także uzależnienie wypłacenia dodatku od prowadzonego rejestru kontaktów z pacjentami zakażonymi koronawirusem.
Dyrektorzy szpitali, powołując się na dotychczasowe złe doświadczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia obawiają się, że Fundusz za jakiś czas nałoży na nich kary za niewłaściwe wykorzystanie środków przeznaczonych na dodatki.
Tymczasem lekarze już pozywają szpitale o wypłatę dodatków.
Minister Niedzielski przyznał, że kwestia wynagrodzeń w służbie zdrowia wymaga uporządkowania. - Rozpoczęliśmy bardzo szeroki dialog z całym środowiskiem - pracodawców, związków zawodowych, izb samorządowych - stwierdził szef MZ.
- Mamy wiele dodatków, które są wypłacane obok świadczeń zasadniczych i są niejednokrotnie płacone w wycenach świadczeń, które otrzymują szpitale. Mamy dodatki, które miały rekompensować pewien wolniejszy wzrost wynagrodzeń zasadniczych. Mamy wreszcie tzw. dodatki covidowe - wyliczył.
- Chcemy uporządkować sytuację, uprościć rozwiązania, gwarantując wzrost wynagrodzeń i jednocześnie stworzyć przejrzysty system płac – zaznaczył minister Niedzielski.

id

Komentarze (2)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

starachowice

17.02.2021 18:42

Szpital covidowy - jest luty a o 100% dodatku tylko mówią ( minister i pacjenci ).Wypowiedzenia z pracy albo strajk.

0

Kardiolog-prywaciarz

13.02.2021 09:00

Słowa-klucze:”kwestia wynagrodzeń w służbie zdrowia wymaga uporządkowania. - Rozpoczęliśmy bardzo szeroki dialog z całym środowiskiem”. I jeszcze jeden i jeszcze raz, sto lat, sto lat niech żyją nam.....

0