Szczepionkę poda i diagnosta, i rehabilitant

Wkrótce szkolenia dla wszystkich zainteresowanych wykonywaniem zabiegów

Diagności, farmaceuci i fizjoterapeuci już wkrótce będą mogli być zatrudniani w punktach szczepień przeciwko COVID-19 i podawać pacjentom szczepionkę.
Przepisy o szkoleniu dla osób reprezentujących te zawody, które do tej pory nie przeszły w odpowiedniego szkolenia w zakresie szczepień, został skierowany do ogłoszenia.
Chodzi o projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających szczepienia ochronne przeciwko COVID-19. Przewidziano w nim możliwość nieodpłatnego przeszkolenia chętnych fizjoterapeutów, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, podczas kursów składających się z części teoretycznej i praktycznej.
Za opracowanie programu kursu jest odpowiedzialne Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP). Rolę uczelni certyfikujących będzie spełniło CMKP oraz każda uczelnia prowadząca kształcenie na kierunku lekarskim lub pielęgniarskim, jeżeli podmioty te posiadają centrum symulacji medycznej.
Nadanie uprawnień do szczepienia przeciwko COVID-19 osobom przeszkolonym umożliwi zatrudnienie w populacyjnych punkach szczepień i zwiększy zaplecze pracowników ochrony zdrowia dostępnych do udzielania świadczenia na okoliczność zabezpieczania procedury szczepienia przeciwko COVID-19.
Rozpoczęcie szkoleń zaplanowane zostało na marzec 2021 r.
O takie rozwiązanie wytrwale walczyły organizacje farmaceutów argumentując, że w wielu państwach przy niektórych szczepieniach nie ma obowiązku badania lekarskiego. Do postulatu wkrótce dołączyły pozostałe zawody medyczne, które także domagały się takich uprawnień.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować