Kiedy dokończenie szczepień w grupie „0” – nowe informacje

Zdecydowana poprawa terminowości za trzy tygodnie

Szczepienie grupy „0” będzie dokończone między 1 a 22 marca – takie informacje uzyskał portal onet.pl.

Przerwanie szczepień medyków zbulwersowało lekarzy, którzy muszą walczyć na linii frontu nie będąc uodpornionymi, ryzykując zakażenie siebie i innych. 

Przedstawiciele rządu przyznają, że spodziewali się większych dostaw i szybciej, stąd komplikacje.

Na pytanie podyplomie.pl o wznowienie szczepień medyków odpowiedział także rzecznik prasowy MZ Wojciech Andrusiewicz.

Jak wyjaśnił, drugie dawki są traktowane priorytetowo i osoby, które czekają na ponowne zaszczepienie, nie muszą się obawiać. Jednak ze względu na ograniczenia w dostawach do Polski data szczepień może opóźnić się o 2-3 dni, co jest zgodne z wymogami producentów szczepionek.

– Na starcie programu szczepień szczególnie istotne było odkładanie szczepionek na drugie dawki. Gdyby szczepiono całą dostępną pulą, po trzech tygodniach bylibyśmy zmuszeni wstrzymać nowe szczepienia i znowu całą kolejną dostawą szczepić tylko drugie dawki. Dzięki temu zbudowaliśmy bufor, z którego skorzystano, gdy doszło do zaburzenia harmonogramu dostaw. Proszę zwrócić uwagę, że inne kraje musiały wstrzymać lub mocno ograniczyć szczepienia – czytamy wyjaśnienia rzecznika.

Jak informuje Agencja Rezerw Materiałowych, obecnie szczepionki dostarczane do punktów szczepień pochodzą z bieżących dostaw, które przychodzą do Polski w poniedziałki. – Zdecydowana większość punktów dostosowała się do sytuacji i z wyprzedzeniem przeplanowała szczepienia od wtorku czy środy. Jednocześnie dostarczane są do wybranych punktów szczepień również szczepionki Moderny, które mają dłuższy termin przydatności (są dostarczane również w poniedziałki). Przy realizacji dostaw producentów na obecnie deklarowanym poziomie spodziewamy się, że za mniej więcej 3 tygodnie sytuacja zdecydowanie się poprawi i będzie można realizować wszystkie dostawy terminowo w poniedziałki – informuje rzecznik MZ.

Andrusiewicz zapytany przez podyplomie.pl co w sytuacji, gdy e-skierowania dla lekarzy utracą ważność, odpowiedział, że zgodnie z Narodowym Programem Szczepień Przeciw COVID-19 są one ważne 90 dni od dnia wystawienia. – Po wygaśnięciu skierowania możliwe jest wystąpienie do lekarza POZ-u o jego powtórne wystawienie – dodał.

Z kolei Michał Dworczyk, szef KPRM, poinformował, że rząd chce, by grupa 1b – czyli osoby z niektórymi chorobami przewlekłymi (ok. 70 tys. osób) – zostały zaszczepione w terminie 15-20 marca. 

Od 22 marca do 5 kwietnia będą prowadzone szczepienia służb mundurowych oraz seniorów między 60. a 65. rokiem życia.


id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować