Płace rezydentów ustalić od nowa?

Pracodawcy chcą uproszczenia systemu wynagrodzeń

Pracodawcy RP w liście do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego domagają się ustalenia wysokości płac rezydentów w ustawie o płacach minimalnych obowiązujących w ochronie zdrowia.

Obecnie trwają prace Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia nad zasadami ustalania najniższego wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Podczas obrad pracodawcy wyszli z propozycją, by ustalenia objęły także lekarzy w trakcie specjalizacji. Ich płace do tej pory były regulowane osobnymi przepisami o specjalizacji. Teraz byłyby określone w jednej ustawie dla wszystkich zawodów w ochronie zdrowia. 

Pracodawcy zwracają uwagę, że obecnie rezydenci otrzymują wynagrodzenie na różnym poziomie, w zależności od wybranej specjalizacji i roku szkolenia.

Jakie stawki proponują pracodawcy? Ich zdaniem należy wyrównać w górę wynagrodzenie wszystkich lekarzy w trakcie specjalizacji do poziomu obecnych rezydentów specjalności priorytetowych po drugim roku szkolenia specjalizacyjnego, z uwzględnieniem bonu patriotycznego.

Druga możliwość to wprowadzenie rezydentów do tabeli i nadanie im odpowiednich współczynników, także z uwzględnieniem bonu patriotycznego.

Czy to rozwiązanie, które ma uporządkować system, byłoby korzystane dla rezydentów? To nie jest takie pewne.

Nie wiadomo też, czy byłoby na rękę Ministerstwu Zdrowia, dla którego możliwość wyznaczania wyższych stawek dla specjalizacji priorytetowych jest podstawowym narzędziem polityki zwiększania kadr w dziedzinach, w których najbardziej brakuje lekarzy.

Czy pomysł pracodawców ma rację bytu? Przekonamy się wkrótce. Kolejne posiedzenia Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia przy ministrze zdrowia odbędzie się 26 lutego. 


id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować