Lekarzu, zwróć uwagę na stan psychiczny pacjenta

Rekordowa liczba zwolnień z powodu lęków i depresji

Stan zdrowia psychicznego Polaków pogorszył się w czasie pandemii. Świadczyć o tym może rekordowa liczba zwolnień lekarskich wystawionych w ubiegłym roku z powodu ciężkiej reakcji na stres i zaburzeń adaptacyjnych. Z danych ZUS wynika, że lekarze wystawili ponad pół miliona takich zwolnień. W 2018 r. było to blisko 340 tys. zwolnień, a w 2019 r. 380 tys. zwolnień.
Epizody depresyjne spowodowały ponad 5 milionów dni absencji chorobowej wśród Polaków. W 2018 r. było to 3,67 mln dni absencji, a w 2019 r. - 3,93 mln.
W ocenie psycholog Anny Kossowskiej z Gabinetu Psychoterapii i Rozwoju w Warszawie, Polacy nie radzą sobie ze stresem wystarczająco dobrze. - W obliczu pandemii do dotychczasowych stresorów doszły nowe: lęk o zdrowie i życie, obawy dotyczące pracy i finansów, trudności wynikające ze zmian w funkcjonowaniu rodziny - tłumaczy Anna Kossowska.
Zwraca ona uwagę na objawy świadczące o pogorszeniu kondycji psychicznej: zaburzenia snu, częste uczucie zmęczenia, dominujące uczucie smutku, nasilenie obaw związanych z codziennym życiem i przyszłością, zmiany apetytu i wagi ciała, osłabiona koncentracja, trudności w podejmowaniu decyzji, odczuwanie napięcia, obojętność, a także brak radości z czynności, które do tej pory były przyjemnością.
Badania Uniwersytetu Warszawskiego wskazują, że w maju i grudniu 2020 r. Polacy odczuli znaczące nasilenie m.in. lęku. W grudniu aż 29 proc. kobiet i 24 proc. mężczyzn znalazło się w grupie ryzyka nasilenia klinicznych objawów depresji. Dodatkowo 31 proc. kobiet oraz 26 proc. mężczyzn było zagrożonych nasileniem objawów zespołu lęku uogólnionego.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować