Skuteczność szczepionki z czasem spadnie?

Polscy naukowcy zbadają mutacje koronawirusa w różnych częściach kraju

Zaszczepieni medycy coraz częściej zastanawiają się, jak długo szczepionka zapewni im ochronę. Ciekawe informacje na ten temat przynosi wywiad z prof. Krzysztofem Pyrciem, wirusologiem, zamieszczony w „Rzeczpospolitej”.
Jak czytamy, Małopolskie Centrum Biotechniki Uniwersytetu Jagiellońskiego wspólnie z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higieny i z firmą Diagnostyka prowadzi analizę zmienności i ewolucji wirusa.
Obecnie – pod egidą Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów RP, wspólnie z prof. Andrzejem Horbanem – rozpoczęto sekwencjonowanie próbek uwzględniających nowe warianty wirusa. Analizowane próbki reprezentują różne regiony kraju. Chodzi o to, by w porę wyłapać ogniska tych mutacji, które są opisywane w innych krajach, jako potencjalnie niebezpieczne. Wiadomo, że niektóre typy są całkowicie niegroźne, natomiast niektóre mogą odpowiadać np. za łatwiejszą transmisję wirusa lub za ucieczkę przed konkretnym typem przeciwciał.
Jak wyjaśnia ekspert, głównym zmartwieniem naukowców z całego świata są warianty, które mogą uciekać naszemu układowi immunologicznemu, powodując reinfekcje u ozdrowieńców, jak również chorobę u osób zaszczepionych.
Ze słów prof. Pyrcia wynika, że w Krakowie szuka się tych szczególnych mutacji, aby w porę zareagować. W ciągu tygodnia-dwóch będą znane szczegóły, jak pod tym względem wygląda sytuacja w Polsce.
Ekspert dodał, że część wirusów nie ucieknie przed odpowiedzią immunologiczną indukowaną przez szczepionkę. Możemy się jednak spodziewać, że z czasem skuteczność szczepionki będzie się zmniejszała, ale nie nastąpi to z dnia na dzień.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować